A fogászati implantátum egy titánból készült mesterséges foggyökér. Ennek az anyagnak az a kiváló tulajdonsága, hogy biokompatibilis, ami azt jelenti, hogy képes fizikai és kémiai érintkezést kialakítani a csontszövettel. A csavar így beépül a csontba, és nem utasítja el, még akkor sem, ha idegen test van benne.

Az implantátum tetejére korona kerül felhelyezésre.
Ha több fogát veszítette el, és több implantátumot ültettek be egy hídhoz, az eljárás ugyanaz. A híd a műcsonkokhoz kapcsolódik, amelyeket az implantátumokba csavarnak.
Az implantációs kezelés előtt alapos előzetes röntgen- és CT-vizsgálatot kell végezni, ahol a csont magasságát és szélességét ellenőrizzük, és figyelembe vesszük az esetleges bonyolító tényezőket. Ezzel kapcsolatban mind a páciens, mind a kezelőorvos számára fontos, hogy megbeszéljék a páciens végső eredménnyel kapcsolatos elvárásait.
A sikeres implantációs kezelés egyik legfontosabb feltétele a megfelelő mennyiségű csont jelenléte. Ha nincs elég csont, csontbeültetés szükséges, ami hosszabb kezelési időt és plusz költséget jelent.
Az eljárás során a kiválasztott implantátum hosszának és átmérőjének megfelelő kis lyukat fúrnak. Az implantátumot addig csavarják a lyukba, amíg a teljes titán felületet be nem fedi a csont. Végül a területet összevarrják úgy, hogy csak az implantátum feletti fedő legyen látható a szájüregben.